Engagement Committee

Director - Dr Matthew Mason (also Marketing, Communications and Advancement)

Membership of this committee:

The Secretary for correspondence is Heidi Chan


Industry Advisory Board

  • Dr David Finch (Chair), DRAMEK Pty Ltd
  • Dr Torill Pape, Department of Transport and Main Roads (TMR)
  • Ms Hannah Richardson, PSA Consulting
  • Ms Lydia Gentle OAM, BHP
  • Dr Daniyal Mian, ARUP
  • Mr Marco Ficca, ADG Consulting Engineers
  • Dr Trevor Johnson, KTLAR Pty Ltd
  • Ms Brianna Kennedy, Civil Engineering Students Association, (CESA)
  • Prof Tom Baldock, Head of School, Civil Engineering
  • Mr Mark Reedman, School Manager, Civil Engineering
  • Dr Jurij Karlovsek, Engagement Liaison, Civil Engineering

The Secretary for correspondence is Mark Reedman

Terms of Reference (PDF, 118.7 KB)


Health, Safety and Wellness Committee

Chair - Amy Thams (School Manager)

  • Ryan Anderson (EAIT HSW & Facilities Manager)
  • Jeronimo Carrascal (Lab Manager)
  • TBA (Technical Staff)
  • Markus Fluggen (Lab Manager)
  • Alistair Grinham (Academic Staff)
  • Cindy Mossop (EAIT HSW Coordinator)
  • Carlo Prato (Interim Head of School)
  • Sebastian Quintero (Lab Manager)
  • Fraser Reid (Senior Laboratory Manager)
  • Shane Walker (Civil WHSC and Committee Secretary)

The secretary for correspondence is Shane Walker

Terms of Reference (PDF, 130.4 KB)

Civil Occupational Health and Safety


Promotions and Review Committee

Chair - Prof Hubert Chanson

Membership of this committee:

  • Dr Mehmet Yildirimoglu
  • Dr Joe Gattas
  • Prof Alex Scheuermann

Research Committee

Chair - Alistair Grinham

Membership of this committee is:

  • Rebecca Gravina
  • Jiwon Kim
  • Tom Baldock
  • David Callaghan
  • Alistair Grinham (Chair)
  • Mark Hickman
  • David Lange
  • Avik Nandy
  • Peter Nielsen
  • Mark Reedman
  • Alex Scheuermann
  • Mehdi Serati
  • Chenming Zhang

The Secretary for correspondence is Brian MacNamara.


Teaching and Learning Committee

Director - Prof. William Clarke

Membership of this committee is:

  • Tom Baldock (HoS)(BE Water + Marine Major Convenor)
  • Remo Cossu (Deputy Director) (Chief Examiner)
  • Vinh Dao (BE/ME Civil Field of Study convenor, BE Civil Specialisation convenor, BE General Civil Major convenor, BE Structural Major convenor)
  • Badin Gibbes (BE/ME Civil + Environmental Field of Study convenor, BE Environmental Major convenor)
  • Mehmet Yildirimoglu (BE Transport Major convenor)
  • David Lange (MEngSc Fire Safety Field of Study convenor)
  • Alexander Scheuermann (BE Geotechnical Major convenor, BE (civil) Mining Major convenor)
  • Zuduo Zhang (ME Civil Field of Study convenor, MEngSc Civil Field of Study convenor) (ME/MEngSc/MEngSc(Man) Program convenor)
  • David Callaghan (Integrity Officer)
  • Johnny Ho (International Academic Advisor)
  • Liza O'Moore (AD(Academic))
  • Saiied (Amin) Aminossadati (Deputy ADA, Students)
  • James Hardy (EAIT Teaching & Learning)
  • Archana Ghuge (Library services)
  • William Kim (Undergraduate student representative)
  • TBA (Postgraduate coursework student representative)
  • Mark Reedman (School Manager)

The Secretary for correspondence is Jeannette Watson


School Executive Committee

  • Head of School (Chair) - Professor Tom Baldock
  • School Manager – Mr Mark Reedman
  • Director, Teaching & Learning – Professor William Clarke
  • Director, Research & Innovation – Dr Alistair Grinham
  • Director, Engagement – Dr Matthew Mason
  • Associate Dean (Academic) - A/Prof. Liza O'Moore
  • Director Higher Degree Research – Dr David Lange
  • Deputy Head of School – Mark Hickman